wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Sytuacja branży LPG na świecie i w Polsce

Sytuacja branży LPG na świecie i w Polsce

O branży LPG nie mówi się wiele poza prasą i serwisami branżowymi. Wiedza większości osób ogranicza się do tego, że LPG to paliwo wykorzystywane do zasilania samochodów z instalacją gazową. Jak to jednak wygląda na tle całego świata, a także jaki udział w rynku paliw ma LPG? Postanowiliśmy się przyjrzeć temu nieco bliżej.


 

Gaz płynny, czyli LPG w liczbachSytuacja LPG na świecieTo co z pewnością można powiedzieć o autogazie, to to że jest najszybciej rozwijającym się sektorem gazów płynnych. Wyniki być może nie są imponujące, bo w skali światowej udział LPG w konsumpcji paliw to nieco ponad 9%, jednakże w Europie stanowi to już 25%.

To bardzo dobry wynik, który wskazuje że autogaz jest paliwem cieszącym się dużą popularnością. Z czego wynika popularność autogazu na świecie? Przede wszystkim ze znacząco niższych cen w porównaniu do benzyny lub ON. Jednak nie wszędzie tak jest.

Przykładem może być Dania, która stosuje bardzo wysoki podatek akcyzowy na autogaz. Wynosi on aż 500 euro za tonę tego paliwa. W praktyce czyni to korzystanie z LPG nieopłacalnym. Zużycie tego paliwa w Danii jest zatem marginalne.

 

Samochody na gaz na świecie i Europie

 


Gaz to również paliwo do wózków widłowychAutogaz może być stosowany nie tylko jako paliwo samochodowe. Wykorzystywane jest również jako paliwo w butlach turystycznych, w przemyśle, a także do zasilania wózków widłowych.  Jeżeli chodzi o zastosowanie LPG w samochodach, to auta z instalacją gazową stanowią zaledwie 3% wszystkich samochodów na świecie. W skali globalnej to naprawdę niewiele. Jednak już połowa z tych 3% jeździ w Europie.

Rosnąca świadomość dotycząca tego, że autogaz to paliwo ekologiczne i przyjazne portfelowi sprawia, że wiele osób przekonuje się do aut z taką instalacją. W jakich krajach na świecie jest najwięcej samochodów na gaz? Może to być zaskoczeniem, ale jest to Turcja, Polska oraz Korea Południowa. Systematycznie przybywa również samochodów na gaz w Rosji. Tam również rośnie zużycie autogazu, który jest wyjątkowo tani. Co ciekawe, wraz ze wzrostem liczby samochodów na gaz, nie zmienia się infrastruktura do jego tankowania i dystrybucji. Jest ona na tyle mocno i dobrze rozwinięta, że świetnie daje sobie radę z rosnącym zapotrzebowaniem.


 

Gdzie rośnie zapotrzebowanie na autogaz

 


Nie tylko w Polsce zużywa się coraz więcej autogazu. Podobna sytuacja ma miejsce w Niemczech oraz Włoszech. Każdego roku pojawia się tam więcej nowych samochodów z fabryczną lub dealerską instalacja gazową. Ponownie warto przybliżyć Danię. Z uwagi na wcześniej wspomnianą wysoką akcyzę, rocznie sprzedaje się tam zaledwie kilkaset samochodów na gaz.

 

Perspektywy dla branży autogazZbiornik na LPGCzy rynek LPG jest zagrożony? Jak na razie nic na to nie wskazuje. Niepokojące natomiast są pojedyncze sygnały, jakoby polski rząd rozważał zwiększenie akcyzy na autogaz. Teoretycznie wzrost ma być minimalny, bo zaledwie o 1 do 2 procent. Oznacza to podwyżkę LPG średnio o 20 do 25 groszy na litrze.

Kiedy jednak uświadomimy sobie że cena autogazu to ok. 2,20 zł za litr, podwyżka sięga aż 10%. To już robi wrażenie. Czy to może zahamować rosnącą popularność autogazu? Naszym zdaniem nie. W dalszym ciągu jest to najtańsze paliwo dostępne na rynku. Dla osób dużo jeżdżących, nie ma lepszej alternatywy. Dodać również należy że LPG to czyste paliwo, którego spaliny pozbawione są zanieczyszczeń znajdujących się w samochodach z silnikami benzynowymi i diesla.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Aktualności

Samodzielna autokalibracja instalacji LPG

Użytkownicy samochodów z instalacjami LPG doskonale wiedzą, jak ważne dla właściwego ich działania są okresowe przeglądy. To one pozwalają na czas wychwycić ewentualne problemy, które z czasem mogłyby się przerodzić w poważniejsze awarie.
Przeczytaj całość

Sytuacja branży LPG na świecie i w Polsce

O branży LPG nie mówi się wiele poza prasą i serwisami branżowymi. Wiedza większości osób ogranicza się do tego, że LPG to paliwo wykorzystywane do zasilania samochodów z instalacją gazową. Jak to jednak wygląda na tle całego świata, a także jaki udział w rynku paliw ma LPG? Postanowiliśmy się przyjrzeć temu nieco bliżej.
Przeczytaj całość
© 2010-2022 Projekt-TECH.pl | Timezone GMT+1