wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » LPG - w pojazdach jako czyste paliwo
Waluta
Chmura tagów
Systemy płatności
  • PayPal
  • Przelewy24
  • Paynow

LPG - w pojazdach jako czyste paliwo

Coraz więcej uwagi poświęcamy ekologicznym samochodom. Dziś miano lidera w ekologii zajmują samochody elektryczne i hybrydowe. Tymczasem zupełnie niesłusznie pomija się w tych porównania auta zasilane na LPG.

W rzeczywistości samochody na autogaz są o wiele przyjaźniejsze środowisku niż na przykład hybrydy. Wystarczy tylko przyjrzeć się analizie spalin z samochodu zasilanego gazem oraz benzyną. Różnice w ilości zanieczyszczeń są widoczne gołym okiem.

 

Dwutlenek węgla w spalinach z benzyny




altEkolodzy biją na alarm że rok do roku rośnie zanieczyszczenie środowiska dwutlenkiem węgla CO2, powstającym w wyniku spalania paliwa. Dlaczego zatem prawie żaden kraj nie wspiera branży LPG i nie popularyzuje autogazu, jako paliwa o wiele przyjaźniejszego środowisku? Odpowiedzią na te pytania może być opłacalność i korzyści dla budżetu, a nie faktyczna troska o ekologię. Jednak nie tylko dwutlenek węgla jest zagrożeniem dla środowiska. Znacznie groźniejsze od CO2 jest CO, czyli tlenek węgla, popularnie nazywany czadem. I tu ponownie największa jego ilość zawarta jest w spalinach z benzyny oraz oleju napędowego. W spalinach autogazu znajdują się ich śladowe ilości.



 

LPG jako paliwo o niskiej zawartości węgla




altZ czego powstają toksyczne zanieczyszczenia w spalinach? Są one produktem ubocznym spalania węgla. Największe jego ilości znajdują się w oleju napędowym i benzynie. Najmniejsze natomiast w autogazie. W procesie jego spalania powstają minimalne ilości zanieczyszczeń. Najważniejsze składniki autogazu to propan i butan.

Porównując to ze składem benzyny lub oleju napędowego, znajdziemy w nich kilkanaście do kilkudziesięciu razy więcej cząsteczek węgla nić w LPG. W praktyce spalając benzynę lub ON, o wiele mocniej zanieczyszczamy atmosferę, wysyłając do niej duże ilości toksyn. Oczywiście proces ten w pewnym zakresie może być ograniczony przez filtry, katalizatory i coraz nowocześniejsze konstrukcje silników.


 





Wodorowęglany oraz tlenki azotu




Kolejne groźne dla zdrowia i niebezpieczna dla środowiska składniki, które występują w spalinach paliw kopalnych to wodorowęglany oraz tlenki azotu. To one są jedną z głównych przyczyn powstawania smogu oraz kwaśnych deszczy. Co można zrobić, aby poprawić sytuację? Oczywiście zainstalować w samochodzie instalację LPG.

altPodczas spalania autogazu powstają śladowe ilości wodorowęglanów. Wynika to z większej objętości powietrza w komorze spalania niż gazu. W ten sposób uzyskiwana jest wyższa temperatura spalania, która pozwala niemal w całości wypalić gaz, uzyskując czyste spaliny. Natomiast jeśli chodzi o tlenek azotu Nox, to w autogazie LPG nie występuje on.

Podsumowując, LPG jest czystym paliwem, które powinno być stosowane w jak największej ilości pojazdów mechanicznych. W spalinach z LPG jest blisko 20% mniej toksycznych związków węgla niż w spalinach benzyny lub oleju napędowego. Dowodem na to że samochody LPG są przyjazne środowisku jest również to, że samochody takie mogą bez problemów wjeżdżać do tzw. zielonych stref w wielu europejskich miastach.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Aktualności

Samodzielna autokalibracja instalacji LPG

Użytkownicy samochodów z instalacjami LPG doskonale wiedzą, jak ważne dla właściwego ich działania są okresowe przeglądy. To one pozwalają na czas wychwycić ewentualne problemy, które z czasem mogłyby się przerodzić w poważniejsze awarie.
Przeczytaj całość

Sytuacja branży LPG na świecie i w Polsce

O branży LPG nie mówi się wiele poza prasą i serwisami branżowymi. Wiedza większości osób ogranicza się do tego, że LPG to paliwo wykorzystywane do zasilania samochodów z instalacją gazową. Jak to jednak wygląda na tle całego świata, a także jaki udział w rynku paliw ma LPG? Postanowiliśmy się przyjrzeć temu nieco bliżej.
Przeczytaj całość
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu